عضویت رایگان در مجله گردشگری "تورینجا"

عضویت رایگان در مجله گردشگری "تورینجا"

 مزایای ثبت نام در خبرنامه سایت : 

 

  • اطلاع از تورهای لحظه آخری ارزان قیمت
  • اطلاع از تخفیف های آژانس های مسافرتی
  • آگاهی از خدمات جدید سایت تورینجا

 

***اطلاعات شما به صورت کاملا محرمانه نزد ما محفوظ است***

ثبت و مشاهده تور ها
فعلا نه !
مجله گردشگری
بزرگترین فرودگاه جهان در استانبولخرید ارزان در استانبولسفر به روسیه در زمستان
فرصت شغلی تبلیغات الیت سیر

کلیسای افسانه ای گرجستان

گرجستان یکی از جذاب ترین کشورهای توریستی است که گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. یکی از علت های پر طرفدار بودن تور گرجستان، جاذبه های شگفت انگیزی است که نظیر آن در جهان وجود ندارد.
یکی از این جاذبه ها کلیسای صخره ای کاتسخی (Katskhi) است که به عنوان یکی از 20 کلیسای عجیب و شگفت انگیز در جهان به ثبت رسیده است و حتی در فهرست 11 ساختمان باورنکردنی صخره ای در رتبه دوم قرار گرفته است.


کاتسخی گرجستان


ستون کاتسخی در روستای کاتسخی در نزدیکی چیاتورا (Chiatura) در غرب گرجستان واقع شده است. به محض ورود به دره اطراف رودخانه روستای کاتسخی ستون 40 متری کاتسخی مشخص است. کلیسای بالای این ستون یکپارچه بلند، یادآور صومعه هایی در بالای ستون های صخره ای در Meteora، یونان است و منبع الهام بخش بسیاری از افسانه های محلی است.

جالب است بدانید این ستون که یکی از جاذبه های تور گرجستان است، به عنوان یک عبادتگاه شناخته می شده است و از آن به عنوان "ستون زندگی" یاد می شود. در گذشته در حقیقت یک مکان برای انجام عبادت های بت پرستان بوده است اما پس از ورود مسیحیت به یک مکان برای انجام مراسم های مذهبی و عبادت در انزوا برای یک فرقه از مسیحیان تبدیل شده است.
راهبان مسیحی این فرقه، در بالای این ستون مدت زمان طولانی را در سکوت می گذراندند و در حقیقت به تهذیب نفس و ارتباط با خدا می پرداخته اند. در اصطلاح این راهبان، راهب ستونی نامیده می شدند. 


راهبان ستونی گرجستان


یکی از معروف ترین این راهبان ستونی، راهب سیمئون بوده است. او اولین فردی بوده است که پس از سال 432 به مدت 30 سال در بالای این ستون صخره ای سکونت کرده و به انجام مناسک مشغول بوده است.

یکی دیگر از راهبان که داستانش مشهور است راهب آلیپیوس است که گفته می شود 67 سال بدون استراحت در این ستون صخره ای مشغول عبادت بوده است و 14 سال آخر آن را دراز کشیده به عبادت مشغول بوده است، زیرا دیگر پاهایش توان یاری او را نداشته اند. 

امروزه این عبادت و مراسم مذهبی، پرستش دیوانه وار نام گرفته است. به همین دلیل این ستون به شدت مورد علاقه راهبان بوده و به آن ناحیه دره راهبان لقب گرفته است.

بین قرن ششم تا نهم میلادی این راهبان، کلیسایی را در بالای این ستون صخره ای بنا کردند. اما سؤال بزرگ اینجاست که چگونه توانستند تمام مصالح ساختمانی را بر روی ستونی بدون شیب و کاملا عمودی، که از زمین 40 متر ارتفاع دارد، حمل کنند؟! اصلا چطور آن ها توانستند برای اولین بار به آن جا صعود کنند؟ 

محققان در طی جستجو هایشان در این ستون سه انبار که راهبان از آن استفاده می کرده اند، یک غار و یک انبار مخصوص شراب پیدا کرده اند.

بعد از اشغال گرجستان توسط عثمانی ها، انجام این مناسک بر روی این ستون به پایان رسید و این ستون و کلیساها خالی از سکنه شد. تنها اثر مکتوب درباره این صومعه باستانی، در متن نوشته شده توسط یک دانشمند گرجی قرن 18 هجری قمری، بوده است که او این ستون را اینگونه توصیف کرده است: "سنگی در درون دره وجود دارد که مانند ستونی ایستاده و به طرز چشمگیری بلند است. یک کلیسای کوچک در بالای آن وجود دارد. اما هیچ کس قادر به صعود از آن نیست؛ و نمی داند که چگونه باید این کار را انجام دهد. "

صومعه های کوچک بر بالای این صخره، ویران و فراموش شده بودند تا این که در سال 1945 هنگامی که محققان برای اولین بار توانستند از این صخره بالا بروند. در دهه 1990 یک راهب ارتدکس به نام پدر ماکسیم قوتارادزه با کمک روستائیان محلی و پولی که از اهدا کنندگان در سراسر کشور جمع شده بود یکی از کلیساهای کوچک را بازسازی کرد. او یک نردبان آهنی به طول 40 متر برای ورود و خروج از ستون ساخت که آن را "راه پله به بهشت" نامید. این نردبان برای مدتی فقط برای بازدیدكنندگان مرد باز بود اما دیگر برای عموم باز نیست، زیرا پدر ماكسیم در حال حاضر در یك كلبه كوچك در بالای ستون به عنوان اولین راهب ستونی در 600 سال اخیر، زندگی می كند و همان شیوه راهبان قدیمی را در پیش گرفته است.


راه پله بهشت کاتسخی


"این بالا، در سکوت این جاست که می توانید خدا را احساس کنید." این جمله ایست که پدر قوتارادزه درباره احساسش به این جاذبه شگفت انگیز تور گرجستان بیان کرده است.


پدر ماکسیم قوتارادزه


تنها بازدیدکنندگانی که اجازه ورود به این ستون صخره ای و بازدید از کلیسای آن را دارند، راهبانی هستند که در کلبه های کوچکی در پایه این ستون زندگی می کنند و هفته ای دو بار برای تامین غذا و مایحتاج پدر قوتارادزه به این کلیسا می روند.
گروهی از جوانان هم که به دنبال تسلی، آرامش و تزکیه هستند در کلیسای تازه ساخت سن سیمئون اقامت دارند.
یک عکاس که قادر به دیدن پدر ماکسیم شده،تعریف می کند که برای این که بتواند برای این بازدید اجازه کسب کند در ابتدا در طی چهار روز در هفت ساعت نماز روزانه شرکت کرده است.


کلیسای کوچک کاتسخی


بازدیدکنندگان می تواتند تنها در کنار ستون پیاده روی کنند و از کلیساهای کوچک بازدید کنند. فضای آن بسیار معنوی و ساکت و آرام است و راهبان با لبخند از شما استقبال خواهند کرد.


کلیسای کاتسخی گرجستان


با این که این بازدید از این کلیسای صخره ای و صعود از ستون کاتسخی برای عموم آزاد نیست اما، حتی بازدید از روستای کاتسخی، شنیدن داستان ها و افسانه های مربوط به این ستون و کلیساهای آن از زبان محلیان و دیدن آن از دور هم می تواند در تور گرجستان جذاب باشد.


دیدگاه شما


  نام و نام خانوادگی
  ایمیل
  نظر شما
  کد امنیتی
code

تور های مرتبط