عضویت در مجله گردشگری "تورینجا"

عضویت در مجله گردشگری "تورینجا"

 مزایای ثبت نام در خبرنامه سایت : 

 

  • اطلاع از تورهای لحظه آخری ارزان قیمت
  • اطلاع از تخفیف های آژانس های مسافرتی
  • آگاهی از خدمات جدید سایت تورینجا

 

***اطلاعات شما به صورت کاملا محرمانه نزد ما محفوظ است***

ثبت و مشاهده تور ها
فعلا نه !
مجله گردشگری
بزرگترین فرودگاه جهان در استانبولخرید ارزان در استانبولسفر به روسیه در زمستان
فرصت شغلی تبلیغات الیت سیر

نوروز در ترکیه

نوروز در ترکیه پس از چند سال ممنوعیت دوباره به‌طور قانونی در حال برگزاری است. این جشن در «دیاربکر» (Diyarbakır) یکی از شهرهای پر جمعیت ترکیه با حدود ۱ میلیون شرکت کننده هر سال برگزار می‌شود. با کجارو همراه باشید.

نوروز ترکیه

در ترکیه نوروز توسط اقلیت مردم جشن گرفته می‌شود. تعطیلاتی که برای چندین دهه ممنوع شد اکنون در ترکیه قانونی است. کلمه «روز جدید» (Newroz)جایگزین کردی برای کلمه «نوروز» (Nowruz) است.

کردها نوروز را بین ۱۸ تا ۲۱ مارس جشن می‌گیرند. تعطیلات مطرح شده برای کردها مهم‌ترین جشن سال است. این جشن شامل برپایی آتش در قله کوه برای جشن شکست پادشاه شیطان صفت «ضحاک» (Zahak)، یکی از شخصیت‌های شاهنامه در کتاب فردوسی طوسی است.

به‌ همراه اين جشن، کردها داخل محله‌ها گرد هم جمع می‌شوند. آن‌ها عمدتا برای خوش‌آمد گویی به بهار از شهر خارج می‌شوند؛ زنان لباس‌های رنگارنگ می‌پوشند و روسری پرستاره بر سر می‌اندازند.

مردان جوان پرچم سبز، زرد و قرمز، رنگ مردم کردستان تکان می‌دهند. آنها این جشن را به وسیله روشن کردن آتش و رقصیدن دور آن برگزار می‌کنند ، که به گفته ی مسئولین ترکیه تور نوروز97 با شکوه تر هر سال برگزار می گردد

نوروز97

روشن کردن آتش و رقصیدن دور آن

تبریک اصلی زبان کردی که همراه جشن است «نوروز مقدس» (Newroz pîroz be!) است. به معنای «نوروز مبارک» (Happy Newroz). دیگر تبریک کردهای ترکیه، «نوروز زنده باد» (Bijî Newroz!) است. به معنای ساده: «نورزو طولانی باد» (Long live Newroz!).

تور نوروز

نوروز در ترکیه

نوروز هنوز هم تا حد زیادی نماد قدرت هویت کردها در ترکیه در نظر گرفته می‌شود

جشن نوروز معمولا توسط انجمن فرهنگی و احزاب طرفدار کردها سازماندهی می‌شود

بدین ترتیب، حزب جامعه دموکرات یک نیروی پیشرو در تشکیلات حوادث سراسری ترکیه در نوروز ۲۰۰۶ بود. در سال‌های اخیر جشن نوروز در دیاربکر، بزرگ‌ترین شهر کردها تحت سلطه جنوب شرقی ترکیه، حدود یک میلیون شرکت کننده داشته است.

از زمانی که جشن نوروز کردی در ترکیه اغلب نمایشی است برای پیام‌های سیاسی، این اتفاقات بارها مورد انتقاد قرار گرفته است، برای اینکه بیشتر یک تظاهرات سیاسی است تا یک جشن فرهنگی.

در دیگر مناطق پرجمعیت کرد در خاورمیانه شامل عراق و سوریه جشن‌های مشابه با آتش، رقص و موسیقی انجام می‌شود. در ایران این مهم‌ترین جشن تمام سال است.

در سنندج (مرکز کردستان ایران) پریدن از روی آتش (که به‌عنوان چهارشنبه سوری شناخته می‌شود) در شب سال نو (به‌جای آخرین سه‌شنبه سال) انجام می‌شود.

گردآوری شده توسط تیم مسترتوریست

دیدگاه شما


  نام و نام خانوادگی
  ایمیل
  نظر شما
  کد امنیتی
code

تور های مرتبط