عضویت در مجله گردشگری "تورینجا"

عضویت در مجله گردشگری "تورینجا"

 مزایای ثبت نام در خبرنامه سایت : 

 

  • اطلاع از تورهای لحظه آخری ارزان قیمت
  • اطلاع از تخفیف های آژانس های مسافرتی
  • آگاهی از خدمات جدید سایت تورینجا

 

***اطلاعات شما به صورت کاملا محرمانه نزد ما محفوظ است***

ثبت و مشاهده تور ها
فعلا نه !
مجله گردشگری
بزرگترین فرودگاه جهان در استانبولخرید ارزان در استانبولسفر به روسیه در زمستان
فرصت شغلی تبلیغات الیت سیر

چین

8 شهر و روستا مانند ونیز در جهان - قسمت اول

همه ما با شنیدن نام ونیز، به یاد آب هایی که درون کوچه و خیابان های شهر جریان دارند می افتیم. بنوعی نام ونیز با شهر آبی در ذهن ما عجین شده است. اما بهتر است بدانیم که ایده کانال های آب درون شهری منحصر به ونیز نیست و در شهرها و روستاهای دیگر دنیا نیز چنین حالتی وجود دارند.


dd542cf69494666d2184eeb62340756f98504883


در خصوص ونیز، شیوه ساخت ساختمان ها و بناهای آن جالب توجه است. در حقیقت باید گفت ونیز، شهری است که بر روی آب ساخته شده، نه آنکه آب در کانال هایی مجزا در کوچه و خیابان های آن جریان دارد! این شهر مجمع الجزایری است که با هم فاصله های بعضا کوتاه دارند. در کمتر نقطه ای از این جزایر، خاک دیده می شود و اغلب نقاط خشکی ونیز در زیر عمق کمی از آب قرار گرفته اند. همین مسئله باعث شده تا قرن ها قبل، عده ای به فکر ساختن خانه هایی بر روی الوارهای چوبی بیوفتند. درست مانند اسکله های ساحلی کشور که سازه های چوبی وجود دارد(مانند تصویر بالا).  سازندگان بناها، تعداد زیادی از الوارها را به صورت عمودی و با فواصل کم در کنار هم، بعنوان پی ساختمان، درون خشکی زیر آب فرو می برند و آن را در همان نقطه محکم می کنند. به این ترتیب با هزاران دیرک چوبی، شهر کامل ونیز بر روی آب ساخته شد! [1]


در ادامه هشت شهر و روستا از مناطقی که آب در آن ها جریان دارد و حداقل برای جابجایی در قسمت هایی از شهر باید با قایق رفت و آمد کرد را مختصرا حضورتان معرفی می کنیم. 


26e6ea7b158edf9895a1daef8456be876160c5f2


1-روستای خیتورن(Giethoorn)، شمال هلند 

خیتورن، به ونیز هلند نیز مشهور است. شهری که حتی از ونیز نیز جلوتر است و تمام جاده های آن آبی است! و برای سفر در آن به ماشین یا موتور سیکلت نیازی نیست. بلکه برای گردش باید ابتدا وسیله نقلیه خود را در بیرون از روستا پارک کنید و سپس با قایل درون شهر به گردش بپردازید. یکی از سیاست های ستودنی که در این شهر اجرا شده است، عدم اجازه تردید قایق های دیزلی است. این کار برای کنترل میزان سر و صدای درون روستاست. بطوری که به ادعای مسئولین آن، بلندترین صداهای قابل شنیدن، صدای پرندگان است! به همین منظور فقط از قایلهای الکتریکی و پارویی استفاده می شود. همچنین گفتنی است که اخیرا مکانی برای دوچرخه سواری در این شهر نیز ساخته شده و غیر از آن از کوچه و خیابان عادی خبری نیست.

تعداد اهالی آن به 2 هزار و چند صد نفر می رسد. از دیگر نکات جالب توجه این روستا، سرسبزی و زیبایی فزاینده آن بدلیل وجود محیطی سبز و روح انگیز است که در قسمت های زیادی از روستا و در حیاط اکثر خانه ها به چشم می خورد.

این روستا با وجود تعداد اندک ساکنین، سالانه فقط چند صد هزار گردشگر توریست را از کشور چین میزبانی می کند. این روستای دیدنی در نزدیکی شهر آمستردام قرار دارد و فاصله آن با ماشین کمتر از 2 ساعت است. 303227edef028f7c104dc0193379ccee30849620


2-شهر سوژو (Suzhou)- چین  

سوژو  در شرق کشور چین واقع شده است. فاصله آن تا غرب شهر شانگهای، با تاکسی حدودا 1.5 ساعت می باشد. سوژو جزو یکی از شهرهای هدف گردشگری در چین بحساب می آید. همچنین این شهر به ونیز شرقی نیز مشهور است. 

در کنار جاده های آبی این شهر و لذت گشت و گذار با قایق درون شهر، دیدنی های قابل توجه دیگری نیز در شهر سوژو وجود دارد. از جمله آنها، وجود باغ های قدیمی و بسیار سرسبز و شگفت انگیزی است که از قرن ها قبل تا کنون باقی مانده اند. در پاره ای از قسمت ها، سرسبزی باغ ها و طبیعت این شهر، انسان را خیره می کند و احساس حضور در مکانی رویایی به انسان دست می دهد. درخت هایی با رنگ سبز روشن! به دلیل اهمیت تاریخی آن، این باغ ها در سازمان جهانی یونسکو ثبت جهانی شده اند. علاوه بر باغ ها و طبیعت سبز، پل های سنگی به سبک سنتی نیز جلوه گر است. همچنین بافت و معماری مخصوص چینی با تزئینات مخصوص کشورهای شرقی، در این شهر جلوه خاصی به آن داده است. گفتنی است در کنار راه های آبی، راه های خشکی و معماری امروزی نیز به چشم می خورد.b9300084b79bdd80fb4a0ea7b16aae6633c6da85


3-شهر خنت، شمال بلژیک (Gent, Ghent, Gand)    

شهر خِنت، گِنت یا گان شهری با جمعیت 233 هزار نفر در شمال کشور بلژیک است.[2] در گنت علاوه بر خشکی، در قسمت هایی از شهر، آبراه هایی وجود دارد که آب درون آن جریان دارد و مسافران به دور از هیاهوی ماشین ها و شلوغی های درون شهری، می توانند با آرامش بیشتری به قایق سواری بپردازند. علاوه بر معماری مدرن شهر خنت، ساختمان هایی با قدمت چند قرن، نیز در شهر خودنمایی می کنند و جزو جاذبه های گردشگری خنت محسوب می شوند. 

یکی از بناهای مورد توجه در گردشگری خنت، کلیسای خنت می باشد. این کلیسا با وجود 55 هزار لامپ، در شب جلوه جالب توجهی به خود می گیرد. یکی دیگر از بناهای دیدنی گنت، بنای تاریخی قلعه کُنت خنت می باشد. قرن ها قبل، این قلعه بنای مورد استفاده کنت های منطقه بود. در گذر زمان قسمت هایی از این بنا خراب شد اما سرانجام در قرن نوزدهم، توسط شهردار  خریداری و مرمت شد و آن را بعنوان یک اثر تاریخی معرفی کرد. بنای تاریخی دیگر موجود در شهر، بورج بوکن گیت یا برج دانایی است. قدمت این برج به چند ده سال قبل بر می گردد. علت نام گذاری این برج به دانایی، نگهداری بیش از 3 میلیون کتاب کتابخانه گنت در آن می باشد. 


امروزه به دلیل وجود تعداد زیاد دانشگاه ها، موزه ها و جشنواره ها در این شهر، خنت جزو شهرهای فرهنگی هنری بحساب می آید و هر کدام از این موارد جزو جاذبه های این شهر محسوب می شوند.


این مطلب ادامه دارد... منتظر قسمت های بعد باشید.


منابع:

1-theapprenticeandthejourneyman

2-ویکی پدیا


سایر منابع:


-سفرنوشت

-مجله آنلاین سفر به اروپا

-کجارو

-نمناکدیدگاه شما


  نام و نام خانوادگی
  ایمیل
  نظر شما
  کد امنیتی
code

تور های مرتبط